شکست تیم کوک

دقیقاً مانند استیو بالمر که پس از بیل گیتس مایکروسافت را اداره کرد تیم کوک از مجموعه مهارتهایی که جابز داشت بی بهره بود. وی به طور خاص توسط جابز انتخاب شده بود تا مطمئن شود که قدرت بنیانگذار اپل را دست کم نمی گیرد و او را کنار نمی گذارد. او همانند بالمر،عملا سزاوار چنین جایگاهی بود اما نه کاریزمای جابز را داشت و نه مدیری بود که بتواند همانند او روی محصول تمرکز کند.

همچنین، آنچه که کوک در ابتدا در کامپاک آموخته بود - گرچه حتی در آنجا نیز شخصیت بزرگی نبود - او را وادار کرد تا فکر کند که جابز علی رغم موفقیت، پول و تلاش ها را هدر می دهد. این درحالی بود که کامپک شکست خورد و هیچ یک از شرکت های دیگر که از مدل های مشابه استفاده می کردند از نظر سود یا ارزش در حد اپل نبودند. مدل استاندارد صنعتی بسیار متفاوت از مدل اپل بود. استراتژی صنعت هدف قرار دادن محصولات بود. اپل خطوط تولید را ساده نگه داشت. هم هزینه های تولید و هم موجودی را به میزان زیادی کاهش داد و در عوض هزینه های زیادی را صرف تلاش برای افزایش تقاضا کرد. رویکرد صنعت به تنوع زیاد محصول منجر شد اما فرصتی برای فعالیت های مهم افزایش تقاضا فراهم نکرد.

رویکرد جابز این بود که با یک نمونه محصول ایده آل خریداران را متقاعد کند که چنین محصولی برازنده همه است. شاید هر کس دیگری می توانست محصولات متنوعی را تولید کند که نیازهای فردی را بهتر برآورده کند اما مشکل بیشتر شرکت های دیگر این بود که تلاش های آن ها بدون بودجه لازم برای وصل کردن آن محصولات با افراد یا خریداران هدف عملی نبود. سامسونگ در واقع با تلاشی مشابه سهم خود را از سالهای اوج اپل پس گرفت. چنین تجربه ای نشان داد که هر شرکتی می توانست از نمونه استیو جابز پیروی کند و اگر محصولی مناسب و یک برنامه بازاریابی کارآمدی را طراحی و بازاریابی کند اپل را شکست دهد. سامسونگ محصولات بسیار زیادی داشت اما نمی توانست بودجه را حفظ کند.

راه حلی که باید تیم کوک و تیمش در پیش بگیرند اینست که باید شرکتی را که اداره می کنند به چیزی که می شناسند و درک می کنند تغییر دهند. تیم کوک نه مجموعه مهارت های جابز را دارد و نه آنچه جابز برای تکرار و حفظ موفقیت انجام داد را درک کرده است. در نتیجه، او با کاهش ایجاد تقاضا و تنها عرضه محصولات بیشتر و متنوع تر، در نهایت با این امید که یکی از این نوع گوشی ها بهتر از گوشی های سامسونگ و سایر رقبا با نیاز و خواست خریداران مطابقت داشته باشد اپل را به کامپک تبدیل می کند. اما وضعیت چندان خوب پیش نمی رود زیرا نیاز به افزایش حاشیه سود اپل منجر به افزایش گوشی های گران قیمت می شود و در نتیجه آن ها نمی توانند در بازار رقابت کنند. مشکل افزایش قیمت به طور مستقیم با نیاز اپل به حفظ حاشیه سودی که بسیار بالاتر از حد متوسط ​​می باشد گره خورده و تنها راه برای دستیابی به آن در مقطع کنونی کاهش چشمگیر هزینه تولید گوشی و در عین حال افزایش قیمت عرضه آن برای خریداران است.

نتیجه ی این افزایش قیمت چه خواهد بود؟ مشتریان پول بیشتری برای یک گوشی که ارزش کمتری به نسبت قیمت دارد می پردازند و در نتیجه بسیاری تصمیم می گیرند که محصولات اپل را خریداری نکنند. شاید مشتریان تا مدتها به سوی رقبای اپل روی نیاورند اما گوشی های خود را سال های سال نگه خواهند داشت و می دانند که آیفون قدیمی آنها هنوز هم کاری را که می خواهند را انجام می دهد. اگر از آنچه که دارید راضی هستید، چرا برای یک وسیله گران قیمت پول خرج کنید؟

به نظر می رسد اپل تغییراتی کوچک در گوشی های قدیمی تر اعمال می کند که باعث کاهش فروش نسبت به دوره طلایی جابز شده است. در واقع به نظر می رسید این تلاشی برای پیشبرد و ارتقای نسخه های اولیه بود اما مردم رضایتی نداشتند و شروع به انتقاد کردند. این ت کنار گذاشته شد و فریب کاربران برای ارتقاء گوشی ها به جدیدترین مدل را سخت تر کرد.

معرفی محصولات جدید باز هم مردم را متقاعد می کند که به گوشی با دوربین سه گانه نیاز ندارند و بهتر است گوشی موجود خود را نگه دارند و پول را پس انداز کنند.

سخن پایانی

هنگامی که استیو جابز به اپل بازگشت فرایندی را دنبال کرد که از متقاعد کردن و بازاریابی کارآمد محصول برای ایجاد ارزشمندترین شرکت در جهان دفاع می کرد. تیم کوک که مدل جابز را درک نکرده و نشناخته بود پا به عرصه کار گذاشت و مکانیسم موفقیت شغل را برچید.

اگرچه دستگاه های بسیار بیشتری نسبت به زمانی که دوران جابز بود وجود دارد که نتیجه کاهش فروش و محصولات هیجان انگیز کمتر بوده است. حتی طراح اصلی اپل نیز شرکت را ترک کرده است زیرا او دیگر به این فرد احتیاج نداشت. سوال اینجاست که چرا بعد از موفقیت جابز، تیم کوک به جای اجرای این فرآیند موفقیت آمیز دوباره به روندی روی آورده که شرکت قدیمی او را از بین برد؟

معرفی محصولاتی تکراری و نه چندان جذاب گرچه برای اپل اتفاق خوشایندی نمی باشد اما غیرمعمول هم نیست زیرا اکثر مدیرعامل ها اقدام خوبی برای برنامه ریزی جانشینی انجام نمی دهند. در این حالت، همانند مدیرعاملان شرکت هایی که چنین وضعیتی را تجربه کرده اند ظاهراً جابز می خواست کوک شکست بخورد. در نتیجه، جای تعجب ندارد که دیگر از معرفی محصولات اپل هیجان زده نمی شویم و آنطور که به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور باید منتظر ارزش گذاری دوباره اپل بود. تاکنون کوک اشتباهی مانند تلاش استیو بالمر برای خرید یاهو انجام نداده که باعث ارزش گذاری مجدد سهام مایکروسافت شد اما در نهایت سرمایه گذاران اپل متوجه خواهند شد که اپل به شرکتی بسیار متفاوت از قبل تبدیل شده و دیگر مثل گذشته ارزش زیادی برای سرمایه گذاری ندارد.

رویداد مایکروسافت سرفیس 2019 ؛ از سرفیس پرو 7 تا گوشی تاشو Duo

دلایل افت اپل در سال‌های اخیر (بخش دوم)

دلایل افت اپل در سال‌های اخیر (بخش اول)

مزایا و معایب لپ تاپ اپل

بهترین کامپیوتر های اپل در سالی که گذشت!

اپل ,های ,جابز ,کند ,گوشی ,کوک ,تیم کوک ,کند که ,و در ,اپل را ,بود که

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها


Raul's blog tadbirco Alvin's game هر چی که بخوای شعبانی myg-m-s Sean Stephanie's memory دانلود جدیدترین آهنگ های ایرانی | افشین موزیک toplinks